pátek 14. prosince 2012

Nejlepší klipy | Johnny Cash - Hurt | 2002

Píseň Hurt původně pochází z alba The Downward Spiral skupiny Nine Inch Nails z roku 1994. Skladbu napsal frontman NIN Trent Reznor, v poslední době známý díky Oscarem ověnčeným soundtrackem pro film The Social Network či z vedlejšího projektu How to Destroy Angels.

Za cover verzí Hurt od Johnnyho Cashe stojí producent Rick Rubin (Red Hot Chilli Peppers, System of a Down). Pro American Recordings byla vydána do roku 2010 šest alb z řady American (I-VI), z toho již poslední dvě posmrtně. Hurt se objevila na American IV: The Man Comes Around v listopadu roku 2002. Johnny Cash zemřel po těžké nemoci 12 září 2003, čtyři měsíců po smrti své ženy June.
Když byl Trent Reznor požádán, zda-li by Johnny Cash mohl udělat cover jeho písně, Reznor řekl, že byl "polichocen" ale obával se, že "ten nápad zněl trochu vypočítavě a dělaný na efekt". Jakmile ale uviděl videoklip verze Johnnyho Cashe, stal se jeho fanouškem.

"Otevřel jsem video, a wow... vehnalo mi to slzy do očí, to ticho potom, měl jsem husí kůži... Wow. Cítil jsem se jako když jsem právě ztratil přítelkyni, protože ta píseň už nebyla má... Donutilo mě to přemýšlet, jakou má hudba jako médium a umění sílu. Ve své ložnici jsem napsal nějaká slova a hudbu o tom, jak zůstat normální, o bezútěšnosti a zoufalství ve kterém jsem byl, totálně izolovaný a sám. [Nějakým způsobem] ta skladba skončila reinterpretována hudební legendou z radikálně odlišné doby a žánru a stále si udržela upřímnost a smysl - odlišný, ale v každém kousku okamžiku ryzí. "

Videoklip režírovaný Romanem Romanek získal v roce 2004 Grammy Award a NME jej vyhlásila ve své anketě jako nejlepší videoklip všech dob.


I hurt myself today,
To see if I still feel,
I focus on the pain,
The only thing that's real,

The needle tears a hole,

The old familiar sting,
Try to kill it all away,
But I remember everything,

[Chorus]

What have I become,
My sweetest friend,
Everyone I know,
Goes away in the end,

And you could have it all,

My empire of dirt,
I will let you down,
I will make you hurt,

I wear this crown of thorns,

Upon my liars chair,
Full of broken thoughts,
I cannot repair,

Beneath the stains of time,

The feelings disappear,
You are someone else,
I am still right here,

[Chorus]

And you could have it all,

My empire of dirt,
I will let you down,
I will make you hurt,

If I could start again,

A million miles away,
I will keep myself,
I would find a way

Žádné komentáře:

Okomentovat