středa 10. dubna 2013

BestOf: Sufjan Stevens | Casimir Pulaski Day

Sufjan Stevens a jeho vyjímečné album Illinois z roku 2005 obsahuje mnoho zapamatovatelných písní, které se vám vryjí navždy do paměti. Jednou z nich je i píseň Casimir Pulaski Day.
Název odkazuje ke svátku slavený ve státě Illinois každé první pondělí v březnu (to jsem trochu propásl, tak proto aspoň teď). Kazimír Pulaski byl původem polský šlechtic a vojenský velitel (polsky Kazimierz Pułaski), který byl jedním z generálů v boji za nezávislost v americké revoluci. Přezdívá se mu též jako "otec americké vojenské jízdy". Samotný svátek se vztahuje k oslavě jeho narození. Mimochodem, během války zachránil život samotnému Georgovi Washingtonovi.
Zpět ale k Sufjanově skladbě. Její nesmírná působivost pramení v citlivém a procítěném zpěvu Sufjana Stevense a nemenší zásluhu má též hudba, která je jen v doprovodu akustické kytary Sufjana, doprovodných backvokálů a v závěru působivé trubky, která celou píseň potrhuje. Srdce ale tvoří velmi působivý text, který je plný bolesti a smutku, zvlašť v porovnání s relativně optimistickou hudbou. Na Sufjanovi vždy oceňuji jeho hloubku v textech a především jeho lidskost. Podobný pocit a husí kůži mívám vždy i při další skladbě z Illinois "John Wayne Gacy, Jr. " Ale tu zas až jindy :)



Goldenrod and the 4H stone
The things I brought you when I found out 
You had cancer of the bone

Your father cried on the telephone
And he drove his car into the Navy yard
Just to prove that he was sorrylinky

In the morning, through the window shade
When the light pressed up against your shoulderblade
I could see what you were reading

All the glory that the Lord has made
And the complications you could do without
When I kissed you on the mouth

Tuesday night at the Bible study
We lift our hands and pray over your body
But nothing ever happens

I remember at Michael's house
In the living room when you kissed my neck
And I almost touched your blouse

In the morning at the top of the stairs
When your father found out what we did that night
And you told me you were scared

All the glory when you ran outside
With your shirt tucked in and your shoes untied
And you told me not to follow you

Sunday night when I cleaned the house
I find the card where you wrote it out
With the pictures of your mother

On the floor at the great divide
With my shirt tucked in and my shoes untied
I am crying in the bathroom

In the morning when you finally go
And the nurse runs in with her head hung low
And the cardinal hits the window

In the morning in the winter shade
On the first of March, on the holiday
I thought I saw you breathing

All the glory that the Lord has made
And the complications when I see His face
In the morning in the window

All the glory when He took our place
But He took my shoulders and He shook my face
And He takes and He takes and He takes

Stream celého alba Illinois najdete na jeho bandcamp webu music.sufjan.com.
linky > official web > facebook > myspace >

pondělí 8. dubna 2013

The National | Demons (official video)

The National nás konečně přestali napínat a uvolnili jako malou ochutnávku z připravovaného alba Trouble Will Find Me v pořadí první singl Demons. Pomalu budovanou tíživou atmosféru skladby podkresluje každému fandovi The National známý baryton Matta Berningera, který se svým sametem zařezává hluboko do pokožky, stejně jako každá skladba této výjimečné brooklynské kapely.
Klip je celý postaven na zrcadlovém motivu alba, který před kamerou ve zrychlené formě kreslí ilustrátor Azar Kazimir v hotelu Michelberger v Berlíně. Filmový obraz je navíc ještě vertikálně zrcadlově rozpůlen, a aby toho nebylo málo, tak v polovině klipu kdy je malba dokončena, jede videoklip pozpátku. Pěkně zužitkovaný motiv přebalu jen co je pravda.
Album Trouble Will Find Me vyjde 20. května v Anglii a den poté v Americe u labelu 4AD. Předchozí album High Violet jsem měl mnoho týdnů v nejvyšší rotaci a stalo se jedno zmých nejoblíbenějších vůbec. Proto jsem zvědavý, jak moc se novinka svému předchůdci vyrovná či aspoň přiblíží. Já ale doufám, že bude ještě lepší. Jde to ale vůbec?




When I think of you in the city
Decided you... were... sights
Get this sudden sinking feeling
Of a man about to fly
River kept me up before
Now I’ve been awake for days
I can’t fight it anymore 
I’m going through an akward phase
I am secretly in love with everyone
That I grew up with
Do my crying underwater
I can’t get down any further 
All my drowning friends can see me
Now there is no running from it
It’s become the crux of me 
I wish that I could rise above it

But I stay down with my demons

Passing buzzards in the sky
Alligators in the sewers
I don’t even wonder why

Hide among the... 
Hollow is... all night long
The worried talk to God goes on
I sincerely tried to love you
I wish that I could rise above it

But I stay down with my demons

Can I stay here 
I can sleep on the floor
Fade to blood and hang the balms
On the door
Do not think I’m going places anymore
Wanna see the sun come up above me all
Every day I start so great then the sunlight dips
The less I love the more I see the
Path thorns and the the lens
Do not know what’s wrong with me
Said i was in a cup
When I walk into a room i do not light it up
Fuck

So I stay down with my demons



Linky > official web > facebook > twitter > myspace

pátek 5. dubna 2013

M83 | Oblivion Soundtrack (full album stream + recenze)

Vydejte se do postapokaliptické vize budoucnosti Země roku 2077 za doprovodu monumentálních smyčcových aranží propletené do tenat dramatických syntezátorů, které vzájemně budují tíživou atmosféru osudovosti. Všechny tyto aspekty a mnohem víc přináší soundtrack k očekávanému sci-fi filmu Oblivion (Nevědomí) od Antony Gonzaleze aka M83 a skladatele Josepha Trapanese. V několika momentech to připomene téma z hudby Hanse Zimmera pro sérii k Batmanovi resp. Dark Knight či Inception (Waking Up, Tech 49) či předchozí počin režiséra Josepha Kosinskiho Tron:Legacy. Nicméně mohu říci, že soundtrack k Oblivionu je ještě temnější, naléhavější, dramatičtější a duu Gonzalez-Trapanese se podařily v jednotlivých skladbách úžasné buildupy vygradované do maxima (Oddysey Rescue, Canyon Battle či dokonalý závěr v Radiation Zone). Čistý rukopis M83 je znát např. v již představené StarWaves , titulkové Oblivion s hlasem Susanne Sundfør či v I'm Sending You Away nebo Fearful Odds  a to je trochu málo. Sem tam prosvitne skrze burácející smyčce nějaký ten typický motiv pro M83, ale i tak je toho na celý soundtrack docela málo. Podobně jako u Trona nebyl soundtrack jen o Daft Punk, tak i v Oblivion se M83 podřizuje celku a filmovému rytmu vyprávění. Možná až moc, v porovnání s Tronem. Jsem proto trochu zklamaný, očekával jsem více osobité atmosféry M83, ale dočkal jsem se spíše nadstandardního holywoodského score s prvky M83, přesto se mi sountrack jako takový moc líbí. Trochu schizofrenie, viďte. Je mi jasné, že výsledný zvuk, všechny ty atmosférické epické plochy jsou prostě ušité přímo na dění ve filmu a určitě daleko více vynikne spolu s filmem na velkém plátně s mnohakanálovým prostorovým zvukem než při domácím poslechu. Proto se velmi těším na IMAX verzi. Nejen kvůli špičkovému obrazu a 3D, ale právě i kvalitnímu zvuku. Film má premiéru 18. dubna. a samotný soundtrack vyjde už příští úterý 9. dubna u Backlot Music :) Do té doby budu poslouchat streamovanou verzi celého alba až do nevědomí...



Linky >  official web > facebook > twitter > myspace

středa 3. dubna 2013

David Bowie | The Stars (Are Out Tonight) | feat. Tilda Swinton, Andrej Pejic, Saskia de Brauw | (official video)

Už dlouho mě žádný videoklip tak nedostal jako The Stars (Are Our Tonight) od Davida Bowieho. Především obsazení je úžasné. Kromě vždy skvělého Davida Bowieho zde předvádí perfektní herecké i fashion kreace herečka Tilda Swinton a model(ky) Andrej Pejic and Saskia de Brauw. David s Tildou zde představují spokojený manželský pár, do jejichž soukromí se postupně vkradou dvě hudební celebrity, které svou stylizací v některých scénách nápadně připomínají Davida Bowieho zamlada. Například ve scéně zpěvu u stěny Andrej Pejic (muž->žena) svou dokonalou androgynní vizáží dokonale imituje mladého Davida Bowieho se zlatavě zrzavou kšticí. Skvěle ho/ji ;) doplňuje Saskia de Brauw (žena->muž) v černém pánském obleku s krátkými uhlazenými vlasy. Obtěžování manželského páru se stupňuje, přidává se svádění a snové polibky. Režii klipu měla na starosti avantgardní Floria Sigismondi, která s Bowiem spolupracovala již na klipech k Little Wonder a Dead Man Walking z alba Earthling (1997).
Pro úplnost musím říct, že The Stars (Are Out Tonight) je po klidnější Where Are We Now? druhým singlem z nové desky The Next Day, kterou David Bowie vydal po téměř desetileté pauze 11. března.



Stars are never sleeping
Dead ones earn a living

We live closer to the earth
Never to the heavens
The stars are never far away
Stars are out tonight

They watch us from behind their shades
Birgitte, Jack and Kate and Brad
From behind their tinted window stretch
Gleaming like blackened sunshine

Stars are never sleeping
Dead ones earn a living

Waiting for the first move
Satyrs and their child wives
Waiting for the last move
Soaking up our primitive world

Stars are never sleeping
Dead ones earn a living

Their jealousy’s spilling down
The stars must stick together
We will never be rid of these stars
But I hope they live forever

And they know just what we do
That we toss and turn at night
They’re waiting to make their moves
But the stars are out tonight

Here they are upon the stairs
Sexless and unaroused
They are the stars, they’re dying for you
But I hope they live forever

They burn you with their radiant smiles
Trap you with their beautiful eyes
They’re broke and shamed or drunk or scared
But I hope they live forever

Their jealousy’s spilling down
The stars must stick together
We will never be rid of these stars
But I hope they live forever

And they know just what we do
That we toss and turn at night
They’re waiting to make their moves on us
But the stars are out tonight

The stars are out tonight
The stars are out tonight

linky > official web > facebook > twitter > soundcloud

úterý 2. dubna 2013

Woodkid | The Golden Age (recenze + video) | vystoupí na Colours of Ostrava!


Pro francouzké kapely mám slabost. Vedle zavedených a notně úspěšných kapel Daft Punk, M83, Air, Phoenix či Charlotte Gainsbourg se na hudební scénu vrhnul tvůrce originálních videoklipů a fotograf Yoann Lemoine říkající si Woodkid. Tento rodák z Lyonu, mající diplom z umělecké školy jeho rodného města tak i posléze Londýna, se dostal do veřejného povědomí díky svým vizuálně vytříbeným klipům pro Lanu Del Rey, Kate Perry či Mobyho.
Na debutové desce The Golden Age stejně jako ve stejnojmenné otevírací skladbě Yoann Lemoine spřádá příběh o dětství, které musí pro každého někdy skončit Did you ever feel / We're falling as we grow / No I would not believe / The light could ever go / But the golden age is over, ale nemusíme se nikdy vzát své fantazie a snění Boy, we're family / No matter what they say / But boys are made to flee / And run away one day / When the golden age is over. Dětství, fantazie, hrdinství, to je pro Woodkida leitmotiv celé desky, kterou nám předkládá ve formě příběhu plného dobrodružství, odvahy, lásky a temných zákoutí. Druhá Run Boy Run plně navazuje na konec předchozí skladby, která vybízí hrdinu k rozběhnutí za dobrodružstvím ještě než dospěje. To plně dokresluje i doprovodný úžasný černobílý videoklip natočený kým jiným než Yoannem a který dějově navazuje přímo na klip k písni Iron, kde ilustruje dětství jako vnitřní bitvu, se kterou se musí každý utkat jako pravý voják A soldier on my own, I don't know the way / I'm riding up the heights of shame / I'm waiting for the call, the hand on the chest / I'm ready for thColours of Ostravae fight, and fate.
Celému konceptu desky, protože The Golden Age je plně koncepční album, je podřízeno vše. Přes provázanost jednotlivých textů po hudební složku, která osciluje od pohanskými až středověkými dunivými bubny poháněné skladby (Run Boy Run, The Great Escape, Iron či I Love You) přes komornější a pomalejší kusy s krásnou dechovou sekcí či plným orchestrem v závěru (Boat Song a The Shore). Nicméně všechny nesou stejnou DNA, která je hodně filmově laděná i díky hojně využívanému orchestru (musím zmínit instrumentální Shadows se zpěvnou harmonikou uprostřes lesu smyčců), až by mohlo někoho napadnout k jakému filmu je tento "soundtrack". Na filmovém pásu, tedy pardon v digitální podobě, existují jen ony tři přiložené videoklipy. Doufejme, že ještě aspoň jeden přidá, aby se příběh z Iron/Run Boy Run mohl pomyslně uzavřít.

Co jsem ještě nezmínil, je hlas Yoanna Lemoinena, který především v úvodní skladbě velmi připomíná svým vibratem hlas Antonyho Hegarty z Antony And The Johnsons.  Není ale tak výrazný a v ostatních písničkách už zpívá odlišně, takže se o nějaké kopii nedá ani mluvit. Celkovým stylem, konceptem alba a použité orchestrace mi v mnohé připomíná deska The Golden Age od Woodkida výtečný Heartland od Owena Palletta. Ten oproti Woodkidovi svou desku s fantskním příběm pojal méně pompézně a více intimně. Přesto můžu debud Woodkida vřele doporučit. Nenudí, dobře se poslouchá a není povrchní a to se vždy cení.

PS: Woodkid vystoupí na letošním ročníku Colours of Ostrava, tak si nenechte jeho velkolepou vizuálně hudební show ujít! :)







I Love You  "Dnes Vám budu vyprávět příběh o muži, který se utopil v ledové vodě oceánu poté, co ztratil svou milovanou. Tento příběh je o muži, který zemřel dvakrát." Woodkid

Linky > official web > facebook > twitter > myspace > vimeo > youtube

sobota 30. března 2013

Atoms For Peace | BBC Radio 1 Essential Mix | 2013-03-09 (stream | download)


Během páteční noci ve vysílání britského BBC Radia 1 si Thom Yorke a Nigel Godrich z Atoms For Peace zahráli dvouhodinový  mix v rámci pořadu Essential Mix. Kromě exkluzivních nevydaných skladeb Radiohead a Atoms For Peace zazněli v mixu i tracky od Shed, Doom, Steve Reich, Phon-o, Diplo či Aphex Twin. Celý mix si můžete i stáhnout, stačí klik na download ;)
Kdyby to ještě někdo nevěděl, tak Atoms For Peace jsou Thom York, Flea, Nigel Godrich, Joey Waronker a Mauro Refosco, kteří vydali ěř. února na XL Recordings album AMOK.



Tracklist
  1. Chris Clark - The Pining Pt.1 [Warp]
  2. Doom & Thom Yorke/Jonny Greenwood - R Fren [Lex]
  3. Luke Abbott - Brazil [Border Community]
  4. Thom Yorke / Jonny Greenwood - Feeling Pulled Apart By Horses [_Xurbia_Xendless]
  5. Redshape - Man Out Of Time (Major Space Dub) [Present]
  6. Kuodede - Golf [Taxila]
  7. Colleen Et Les Boites A Musique - Bicycle Bells [Leaf]
  8. Shed - Day After [50 Weapons]
  9. Thom Yorke - The Twist (Unfinished Section B)
  10. Thom Yorke - Has Been
  11. Macel Dettman - Ellipse [50 Weapons]
  12. Luke Abbott - Modern Driveway [Border Community]
  13. Radiohead - Give Up The Ghost (Thriller House Ghost Mix) [Ticker Tape]
  14. Thom Yorke - Harrowdown Hill (C90 Mix)
  15. Radiohead - The Gloaming
  16. Boys Noize - Kill The Kid [Boysnoize]
  17. Other Lives - Tamer Animals (Atoms For Peace Remix) [50 Weapons]
  18. Radiohead - Harmonics Loop
  19. Bad Autopsy - Ginmixer [Ramp]
  20. Phon.O - Fukushima [50 Weapons]
  21. Adolfo Coelho - Socana N'gam [Lusafrica]
  22. Trim & Riko - Trousers
  23. Apostrophi - Average Joe
  24. Mr. Oizo - Stunt [Ed Banger]
  25. Throwing Snow & Louis Vines - Too Polite [Local Action]
  26. Steve Reich - It's Gonna Rain Pt.1 (1965) [Nonesuch]
  27. DJ Tre - Ping Pong Track [Skratch-A-Trak]
  28. Aphex Twin - Cilonen [Rephlex]
  29. DJ Slugo - Juke Me From The Back Low
  30. Thom Yorke - The Drunkk Machine [XL]
  31. Firefox & Glamour - Check Da Skills [Gold Philly Blunt]
  32. Thom Yorke - The Hollow Earth [_Xurbia_Xendless]
  33. Macc & DgoHn - Forget Stuff
  34. Wishmountain - Walkman [Antiphon]
  35. Oneohtrix Point Never - I Only Have Eyes For You
  36. Alex Cortex - Huyendo [Klang Elektronik]
  37. Radiohead - Bloom (Jamie XX Club Remix) [_Xurbia_Xendless]
  38. Abu Sultan - Your Love Made My Head Hurt [Sham Palace]
  39. Diplo & Blaqstarr - Get Off (Rob 3 Remix) [Mad Decent]

pátek 29. března 2013

Mount Kimbie | Made To Stray (stream | download)



Strohý zašuměný začátek s vojensky přesným rovným beatem připomínajícím Daft Punk na debutovém albu Homework, na který se pomalinku nabalují s echem nafouknutá podpůrná tikání a jiné rytmické bublání vystupující z mlhy elektronické plejády zvuků, se asi v polovině vlévá do jednoduché melodie gradující v 3:15 zpěvem

Shadows turn to grey / A slave today
He cowered beyond reckless tracks of impulse
Made to stray around rough coasts / When grace is close to home

a vy víte, že jste chyceni. První poslech je jen takové oťukávání, ale pusťte si Made To Stray znovu a uvidíte, že vás postupně dostane.

Londýnské elektonické duo Mount Kimbie nedávno oznámili po všech těch obývákovývch EP vydání svého debutového alba Cold Spring Fault Less Youth na v současnosti nejprogresivnějším labelu Warp Records. Podle všeho se bude jednat o celkem velkou změnu zvuku, protože dříve např. na EP Crooks & Lovers jste mohli najít tracky od experimentálního elektra přes minimal techno a ambient až po post-dubstep. K nové desce sami Mount Kimbie říkají

Nový materiál je co se týče kompozice více volnější než skladby, které jsme dělaly do teď. Hudba je stále skládána celá v počítači, ale bubny a perkuse jsou ve svém vyznění, rytmu a plynulosti mnohem živější. Co se týče celkového zvuku... je trochu mohutnější než u věcí, které jsme dělali.

Jak ale nakonec bude nová deska doopravdy znít, se ukáže až 24. května, na kdy je stanoveno datum vydání.





Tracklist: 1 | Home Recording 2 | You Took Your Time (feat. King Krule) 3 | Break Well 4 | Blood and Form 5 | Made To Stray 6 | So Many Times, So Many Ways 7 | Lie Near 8 | Meter, Pale, Tone (feat. King Krule) 9 | Slow 10 | Sullen Ground 11 | Fall Out

Skladbu Made To Stray si můžete stáhnout zdarma kliknutím na obrázek níže.




linky > official web > facebook > twitter > soundcloud > youtube > myspacesongkick